Türkiye'deki tek

RAD PDTD sahibi Ebru Sayın +

balenin duayeni Prof. A. Meral Tokgöz +

"tamamı" dalında üniversite mezunu

bale eğitim kadrosu

 

Adres ve Yön Tarifleri:

Ataşehir Şubesi - Tarabya Şubesi

 

Bale - Tarabya Şubesi
(212) 299 1088
Bale - Ataşehir Şubesi
(216) 315 4400
Piyano - Her İki Şube
(532) 337 1885
Mobil - Her İki Şube
(532) 317 3437

 

Bale Kursunda RAD PDTD Farkı

 

+

 

 

Yetkili Eğitim Merkezi

+

"Yetkili Sınav Merkezi"

+

Resmi MEB Konservatuar Denkliği

+

Bale Okulu Öğrencilerimizin

RAD + Vaganova

Sınav Başarısı (Tüm Zamanlar)

 

 1. Sınav Geçme Başarısı: %100
 2. Merit + Distinction Oranı: %87
 3. Distinction Oranı: %30

(Bu başarı oranı Türkiye'de İlktir)

 

 

 

 

Bale Eğitiminde Türkiye'nin "Tek"

Royal Academy Of Dance

"Professional Dancers Teaching Diploma" sahibi uzman bale öğretmeni:

Ş. Ebru Sayın / Kurucumuz

 

 

 

(PDTD tam yetkin, resmi bir "diplomadır",

sertifika (certificate) değildir.)

 

 

RAD Eğitimi ve Sormanız Gereken

Önemli Sorular- Klikleyiniz

 

 

Eğitim Kadromuz = En Önemli Farkımız

Bale Dersinize Giren Tüm Öğretmenlerinizin Belgelerini Mutlaka İsteyiniz - İnceleyiniz.

Sertifika mı (certificate), diploma mı?

 

 

"Ağaç Yaşken Doğrulur"

Bale eğitimini siz de gecikmeden

"doğru ellere" teslim ediniz.

 

 

 

 1. 3 dilde, uluslararası standartlarda çocuklar için bale eğitimi,
 2. 4 kıtadan, Türkiye dışından, 40'ı aşkın yabancı öğrenci,
 3. Uluslararası geçerliliği olan 3 metodun tamamında profesyonel dans ve eğitim tecrübesi,
 4. İngilizce, Rusça ve Türkçe'yi akıcı konuşan bir kadro ve "balenin dili" Fransızca...

 

 

 

Konservatuara Hazırlıkta

Gerçek Uzman Rus Vaganova Kadrosu

 

 1. Konservatuar giriş sınavlarında,
 2. Uluslararası yarışmalarda,
 3. Profesyonel bale odisyonlarında,
 4. Bale / dans grup seçmelerinde aranan bale ve dans metodudur. Üst seviyede dansçı yetiştirmeye yöneliktir.

 

Ebru Bale Okulu'nda Rus Devlet Konservatuarları'ndan mezun 2 öğretmen bulunmaktadır.

 

Türk Devlet Konservatuarları da Vaganova'yı tatbik etmektedir ve bu konservatuarlardan mezun 4 öğretmeni de Ebru Bale Kursu bünyesinde istihdam etmektedir.

 

 

Bale, Piyano ve Modern Dans Okulumuz Yetkinliğini Artırıyor

 

 1. Bale okulumuz resmi öğretmenlik yetkisine sahip ilk mezunlarını 2007 yılı içinde verdi,
 2. Master programını 2008 yılı içinde başladı,
 3. Piyano dersleri ve bitirme belgesinin resmi konservatuar denkliği MEB tarafından 2009'da onaylandı,
 4. Piyano eğitiminde London College of Music tarafından 2009'da yetkili sınav merkezi olarak seçildi,
 5. Çocuk koromuz 2010'da kuruldu; "Yıldızlar" Çocuk Korosu.

Klasik Bale, Modern Dans, Piyano Kursu, Müzik Okulu Eğitim Kadrosu - Klikleyin

 

 

 

Jimnastik eğitimini bale kursu ve dans okulu programlarına eklemledik. Üzerine de bir tutam Vaganova metodu ve sonuç:

 

Mezunlarımızın tamamı konservatuarlara (üniversite) girdi. Siz de bize katılın ve bu başarıya ortak olun.

 

Jimnastik eğitmenlerimizin tamamı dalında üniversite eğitimi almış (uzman) ve bunun yanında uluslararası müsabakalarda derece almış öğretmenlerden oluşmaktadır.

 

 

Bale Kursu Site İçi Linkler

 

Bale, Dans, Piyano, Jimnastik

Eğitimine Dair Linkler - Seçtiklerimiz

 

 

 

 

Bale Kursu Seçiminde

7 Altın Sorun

 

1

Bale dersine hangi öğretmen girecek? Bu öğretmenin diplomasını ve öğretmenlik yetki belgesini görebilir miyim? (Eğitimin en önemli bileşeni öğretmendir. Öğretmen kalitesi düşük ise geri kalanın kıymeti olmaz. Devamını okumak için "Öğretmenim Gerçekten Öğretmen mi")

 

2

Bale Okulu Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı mı? Ruhsatınızı görebilir miyim? (Kursun MEB onaylı olmaması zamanınızın ve emeğinizin boşa gitmesi anlamına gelebilir. Resmi öğretmen olma şansı kalmaz. Devamı "MEB Onaylı mı?")

 

3

Bale eğitim kadrosu kimlerden oluşuyor? Bu kadronun akademik ve profesyonel geçmişi nedir? (Bahse konu eğitim tek bir öğretmene emanet edilemeyecek kadar teknik ve zordur. Bu eğitim sırasında farklı öğretmenlerin en iyi yönleri öğrenciye aktarılır. Detaylar "Yetkin Kadro" da.)

 

4

Bale kursu kurucusunun gerçek mesleği nedir? Sanat geçmişi var mı? Öğrenimini hangi dalda tamamlamış? (Sanatsal hedefler yerine ticari kaygılar öne çıkmış olabilir, eğer öyle ise mutlaka bu durum eğitime negatif yansıyacaktır. Bunu anlamanın basit yolları ... Devamı "Sanat Eğitimi mi Ticarethane mi?" de.)

 

5

Bale okulunun konsantrasyonu ne yönde? Ağırlık nerede? (Bazı okullar her türlü sanatsal faaliyeti sunmaya çalışırlar. Birkaç yan faaliyetlerin olması normaldir. Klasik sanatı destekleyen eğitimlerin programlara dahil edilmesi önemlidir de.  Ancak, bu yan faaliyetler asıl amacın önüne bile geçebiliyor ise, o zaman genel bir sanat okulundasınız, bale okulunda değil. Bu durumun açık sakıncaları... Devamı için "Konsantrasyon ve Kadroya Yatırım" da.)

 

6

Bale kursu eğitiminde hangi metodlara hakim, hangisini öneriyor? (Eğitiminde hedefiniz belirlenmiş ise ona en uygun metodla ilerlemelisiniz. Aksi taktirde ya çabalarınız boşa gitmiş olacaktır ya da gereksiz yere yorulmuş olacaksınız. En iyi metod... Devamı "Hangi Metod Takip Ediliyor?" da)

 

7

Bale resitali her sene yapılıyor mu? Nerede sahneleniyor? (Bu görsel bir sanattır. Görülmeyecek ise niçin öğretilmektedir? Uygulamalı ve teorik eğitim kadar sahne tecrübesi de önemlidir. Sadece sene sonu sınavları öğrenciyi bu sanata hazırlayamaz. Bunun ötesinde bir motivasyona ve görselliğe ihtiyaç vardır. Devamı "Resitaller: Gerçekleşen Bir Rüya" da.)

 

Ebru Bale Okulu 2012 Resitali - Final

 

Bale Öğretmenim Gerçekten Bale Öğretmeni mi?

Bale dersinize giren öğretmen eğitim kalitenizi belirleyecek en önemli bileşendir. En çok dikkati öğretmeniniz konusunda göstermelisiniz. Geri kalan unsurlar (MEB e bağlı olmak dışında) bundan sonra gelir.

 

Bale öğretmeni ile ilgili kontrol edeceğiniz ilk unsur mezuniyet belgesedir. Diplomasını göremiyorsanız ciddi bir sorununuz var demektir. "Benim diplomam var ama evde." cevabı ile tatmin olmayınız. Tüm profesyonel meslek sahipleri diplomalarını sergilemekten gurur duyarlar. Diplomam evde ama noter onaylı kopyasını bile burada asamadım yaklaşımı şüphe uyandırıcıdır. Bu duruma çok sık rastlayacağınızı tahmin ediyoruz.

 

Bale konusunda yurt dışından edinilmiş "sertifika" lar da ayrı bir tuzaktır. Dikkat edilirse bu tip dökumanların çoğunun diploma değil de sertifika olduğu görülür, resmi(bir devlet kurumunca onaylı) hiçbir geçerlilikleri yoktur. Genelde bir kaç haftalık veya aylık bir program sonucunda edinilmiştir bu dökumanlar. Yurt dışından alınmış ve resmi geçerliliği olan diplomaların denkliği talim terbiye kurumu tarafından yapılmaktadır. Eğer size sunulan bir dökumanın Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilmiş bir denklik belgesi yoksa anlamsızdır.

 

Bale öğretmeni olabilmek için mutlaka bir diplomanız ve yeterlilk belgeleriniz olmalıdır. Ancak bu durumda resmi olarak öğretmen atanabilirsiniz. Resmi atamanız yoksa derslere giremezsiniz. Bir öğretmen size hiçbir belge gösteremiyor ise kursun müdüriyetine başvurun ve ilgili öğretmenin resmi atama yazısını isteyin. Bu atama mecburidir ve bunu istemek sizin hakkınızdır. Bu atama dahi yoksa ciddi bir proble var demektir. Yetkin olmayan insanlar bale dersi vermeye çalışıyor demektir.

 

Bale eğitimi aldırırken sağlığı ile riske girmeyin. Ehil olmayanlar, bu sanatın ve onun eğitiminin inceliklerine vakıf olmayanlar, öğrencilere büyük zararlar verebilirler. Sınırları bilemedikleri için ya sağlık sorunlarına neden olacaklardır veya çok zayıf bir eğitim verip zaman kaybettireceklerdir.

 

Bale Kursu MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) Onaylı mı?

Bale kursu MEB'e bağlı değilse ciddi bir takım eksiklikleri var demektir. Çünkü bu tip eksiklikleri olmadığı halde MEB'e bağlanmamak anlamsızdır. Genelde en büyük bağlanamama nedeni bir tane dahi resmi öğretmeni bulunmayışıdır. Bunu daha az önemdeki diğer unsurlar takip eder.

 

Bale okulunun MEB'e bağlı olması ilk olarak eğitime bir disiplin kazandırır, resmi müfredata uyumu zorunlu kılar, bu da minimum bir eğitim kalitesini garanti eder. Bu olmadığı durumlarda öğrencilerde hiçbir ilerlemenin izlenemediği durumlar ortaya çıkabilir.

 

Bale kursunun MEB onaylı olmasının belki de en önemli avantajı eğitimi tamamladığınızda resmi öğretmen olma hakkını elde etmenizdir. Unutulmamalıdır ki, MEB onaylı kurslar belki bitiren herkesi sanatçı yapamaz(bunun için başkaca kişisel meziyetler de gereklidir) ama öğretmen yapar. Bu belge tüm Dünya'da geçerli bir belgedir. Eğer bu klasik sanatı gerçekten öğrendi iseniz bu belge ile Dünya'nın her yerinde okul açma şansınız doğacaktır.

 

Bale okulunun MEB'e bağlı olup olmadığını en kolay müdüriyette asılı olması gereken ruhsattan veya ilgili ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden kontrol edebilirsiniz.

 

Balede Yetkin Bir Kadro Var mı?

Bale eğitimininde akademik başarıya göre yetkinlik sıralaması aşağıdaki gibidir:

 • Kursiyer Bitirme Belgesi Sahibi (MEB onaylı)
 • Konservatuar - Lise Seviyesi Diploma Sahibi
 • Konservatuar - Üniversite Seviyesi Diploma Sahibi
 • Konusunda Akademisyen - Yüksek Öğretim Elemanı ve Profesör

Bale eğitiminde tecrübeye göre yetkinlik sıralaması ise şöyledir.

 • Öğretmenlik yapmış
 • Profesyonel olarak dans etmiş
 • Uluslararası yarışmalarda ülkeyi temsil etmiş
 • Profesyonel olarak dans etmiş ve öğretmenlik yapmış

Bale konusunda bir okulda bu kriterlerin üst sıralarını sağlayan ne kadar çok öğretmen varsa o kadar yetkin bir kadro vardır.

Pek çok okulda (inanması güç ama) sadece tek bir resmi öğretmen vardır, o da genelde kursiyer bitirme belgesine sahiptir. Bu belge ders vermeye yeterlidir ancak şunu düşünmenizi öneririm: Lise derslerine lise mezunu öğretmenler girse idi ne düşünürdünüz? İmkansız değil ama şartların zorlanması demektir bu. Bunun yerine liseye öğretmen olarak üniversite mezunları girmektedir.

 

Yukarıda bahsi geçen okulların yanında eğitim kadrosu konservatuarlarla kıyaslanabilecek olanlarda vardır. Daha iyisi varken (ve genelde size maliyeti de aynı iken) neden daha azı ile yetineceksiniz? Bu klasik sanatı gerçekten öğrenmek istiyorsanız bu işi sizden önce en iyi şekilde yapmış olanlardan ders almak en doğru seçenektir.

  

Bale Okulu: Sanat Eğitimi mi Ticarethane mi?

Bale kursları da para kazanmak zorundadır, yoksa işlerine devam edemezler. Bu hakkı onlara teslim ediyorum. Ancak, bu eğitim biraz da sanat aşkıdır, içten bir bağlanıştır. Kurucunun ve eğitim kadrosunun hayatının önemli bir parçasıdır, pek çoğunun geçmişinin aynasıdır. Bu kadar teknik ve yoğun çaba gerektiren bir işin sadece ticari parametreler ile başarıya ulaştırılması beklenemez. Bunun yurt dışında da örneği yoktur.

 

Yurt dışındaki okulları incelediğmizde kurucuların hep sanat kökenli, zamanında profesyonel olarak dans etmiş, kariyerleri olan insanlar olduğunu görüyoruz. Bu okulların uzmanlıkları dışında başka hiç bir işle uğraşmadıklarına da şahit oluyoruz. Bunun bir kaç nedeni var:

 

 1. Yapılan işe saygı: Bir konuda iyi eğitim almış olanlar o işin gerçekte ne kadar zor olduğunun da bilincine varırlar ve diğer işlerin de işin ehline bırakılması gerekliliğini savunurlar. Doğrusu da budur. Sadece cahiller her işe soyunur, ne iş olsa yaparım der. Riske atılır ve sunduğu temeli zayıf hizmetlerin satın alınmasını bekler. Bazende başarılı olur, hizmetini satar, ama hizmeti alanların memnuniyeti ayrı bir husustur.
 2. En iyi bildiği işe konsantre olarak gerçekten o dalda yüksek kalitede hizmet verebilmek isteğidir. Konsantrasyon bozulduğu anda kalite düşer. Bu kaliteye razı olanlarda vardır. Siz razı olmayın, daha yüksek kaliteyi talep edin. Kalitesiz bir kaç hizmeti aynı yerden alacağınıza, bir kaç farklı kaynaktan en kaliteli hizmeti edinin. Sonunda karlı çıkarsınız, zamanınızı boşa harcamazsınız.

 

Bale kursları göz önüne alındığında ülkemizde herkes kurucu olabilmektedir. Bunun için finansal kaynağınızın olması yeterlidir. Üniversite diploması dahi aranmamaktadır. Kurs açmak için hiç bir sanat diploması sahibi olmanız gerekmemektedir. Farklı dallarda eğitimini tamamlamış pek çok insanın bu kursları açmış olduğunu göreceksiniz. Eğer sanatı bu kadar çok seviyor idiler ise neden sanat konusunda eğitimlerine devam etmediler? Bu soruya yine iki iyi cevap var:(Tam böyle cevaplamayacaklardır ama sonuç bunlardan birine çıkacaktır, başka inandırıcı cevap ta bulamadığımızı belirtmek isterim)

 

 1. "Çok sevmeme rağmen yeteneğim yoktu, başka eğitim aldım." Bu cevabı eğitimde yetkinlik tablosuna koyun, cevabı kendiniz bulun.
 2. "Asıl mesleğime göre daha iyi para kazanıyorum." Bu cevaba yorum bile gerekmez.

 

Bale Kurslarında Konsantrasyon ve Kadroya Yatırım

Bale eğitiminin ayrılmaz parçaları vardır. Hemen akla gelenler yanında yan eğitimler açısından ciddi bir müzik eğitimi, jimnastik dersleri ve modern dans eğitimi de çok önemlidir. Bunlar tüm bale okullarında olması gereken pas de deux, karekter dansları ve ileri bale eğitimleri kadar önemli, olmazsa olmazlardandır. Hepsi asıl eğitimi desteklemek ve daha üst seviyede sanatçı ve öğretmen yetiştirmek için planlanmıştır. Alternatif eğitimler olarak düşünülmemişlerdir.

 

Bale dışında alternatif eğitimler bağımsızlaştıkça okulun konsantrasyonu yok olacaktır. Ticari olarak kurumlar bu seçenek ile karşı karşıya kalacaklardır. İddialı kurslar bu ticari çekiciliğe kapılmamışlardır. Yurt dışında da bu böyledir. Herkes sadece en iyi bildiği işi yapmaktadır.

 

Bale okulu kurucusu yüksek nitelikleri haiz olduğu zaman kadronun da son derece kalifiye ve seçkin olması tabidir. Sanatı iyi bilen biri eğitimi hafife alamaz. En iyiler ile çalışmak ister. İyi kadro maliyet demektir, daha az kar demektir ama aşırı ticari kaygıları olmayanlar için bu bir anlam ifade etmez. Kaliteli eğitimin sonunda pozitif olarak kuruma döneceğine inanıyoruz. İyi kadro sahibi kurumlar sonunda başarılı olacaklardır. Maliyeti sizi ilgilendirmemeli, siz daha da iyisini talep etmelisiniz.

 

Bale Okullarında Hangi Metodlar Takip Ediliyor?

Bale okullarında tüm metodlara hakim bir eğitim kadrosu bulmak zordur ama olması çok iyi bir göstergedir. Farklı hedefler göre farklı metodların takip edilmesi mümkündür ama seçilen metodu sunabilecek kadroya da ihtiyaç vardır.

 

En çok bilinen metod Rusya kaynaklı Vaganova metodudur. İsmini duyduğunuz hemen her yıldız bu disiplinin bir meyvasıdır. Metod talepkardır ve çok üst seviyede bir eğitim kadrosu gerektirir.

 

Türkiye'de de konservatuarlarda Vaganova metodu takip edilmektedir. Özellikle de Rus öğretmenlerin gelişi ile bu metodun Türkiye'de uygulanmasını yaygınlaştırmıştır. Bu metod ile birlikte artık Türk öğrenciler de yurt dışındaki yarışmalarda dereceler almaktadır. Pek çok okul açısından bu metodu takip etmek imkansızdır. O yönde kadro bulmak hem zor hem de maliyetlidir. Vaganova öğretmenliği profesyonel sanatçılık akabinde gelir. Sahne tecrübesi olmadan öğretmen olmak mümkün değildir.

 

RAD (Royal Academy Of Dance) yukarıda açıklanan zorlukları bir nebze aşmak için öğretmenden beklenen yetkinliği aşağı çekmiştir. Öğretmenlerin profesyonel dansçılık geçmişi olması gerekmemektedir. Hatta bu öğretmenlerin üst seviyede bale yapması da gerekmemektedir. Durum böyle olunca tatbikatı daha kolay bir müfredat uygulanmaktadır. Öğrencilerden yüksek bir performans beklenmemekte, dansçı olmaları değil baleyi öğrenmeleri istenmektedir.

 

Vaganova metodunun öğrencileri çok zorladığı ve sağlığına zarar verebileceği gibi yanlış bir inanış vardır. Bu metod Türkiye'de 40 yıldan uzun bir süredir uygulanmaktadır. Bu yönde hiç bir örnek yoktur. Vaganova metodunun avantajı her zaman işin ehli öğretmenlerin kontrolünde yapılmasıdır. Bundan dolayı negatif örneklere rastlamak mümkün olmamıştır.

 

Ehil ellerde hiç bir metod sorun yaratmaz ancak ehil olmayan kişiler en hafif metodları bile tehlikeli hale getirebilirler. Eğitim kadrosunun ehliyeti sağlık açısından en önemli parametredir.

Bale okuluna başlarken öğrencinin potansiyelini bilmek neredeyse imkansızdır. Bu zamanla ortaya çıkan bir olgudur. Yeteneği ortaya çıkana kadar geçen sürede yanlış bir başlangıç yapılır ise bu öğrenciyi tekrar kazanmak çok zor olabilir. Yanlış başlangıçlar ve yanlış öğrenilenler en zor düzelenlerdir. İlk adımı bilinçli ve doğru yerde atmak işin belki de yarısıdır.

 

Bale Resitali: Bir Hayal Gerçek Oluyor...

Balenin görsel bir sanat olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var. Öğrencilerin çoğu bu eğitimi dans edebilmek için almaktadırlar. Sonunda mezun olacakları ve öğretmen olabilecekleri genelde ikinci planda bir konudur. Öyle ise: öğrenciler dans etme fırsatı bulmalıdırlar.

 

Sadece sene sonunda girdikleri sınav değil sahne tecrübesi de  en önemli motivasyonlardan biridir. Aslında onlardan en önce beklenmesi gereken iyi bir sahne performansıdır. Eğitimin asıl amacı da budur, görsel bir sanat yaratmaktır. Sınavlar bir teferruattır. Resmi bir belgeden öte önemi yoktur. Sahnede iyi performans gösteren bir öğrencinin sınavlarda başarısız olduğu görülmemiştir, ama zıddı mümkün olabilmektedir.

 

Sahne tecrübesi pek çok öğrenci için gerçekleşen bir rüyadır. Hep hayal ettiği şeyler tek tek hayat bulur. Özel kıyafetler, dekor, şehrin en iyi salonlarından biri, bini aşkın seyirci, klasik bale müziği, dans ve alkışlar. Bundan daha yüksek ve daha pozitif bir motivasyon olabilir mi?

 

Peki; neden tüm okullar her sene resital yapamamaktadırlar?

 

 1. Yeterli öğrencisi yok
 2. Resitali hazırlayacak yeterli öğretim kadrosu yok
 3. Başka bir çok işin yanında buna ayıracak zamanı yok
 4. Ekonomik yönden getiri az, daha karlı işler yapıyor

 

Resitallerin hazırlık safhasının okul açısından oldukça zahmetli ve yorucu olduğunu belirterek başlayalım. Şu işlerin tek tek planlanması ve gerçekleştirilmesi gerekmektedir:

 

 1. Orijinal bir koreografi belirle
 2. Koreografiyi her sınıfının yapabileceği şekilde parçalara ayır
 3. Her seviyedeki öğrenciler için koreografiyi sadeleştir ve müfredata uygun hale getir
 4. Müziklerin minutajlarını yap, hızlarını ayarla
 5. Rutin müfredat yanında dansları da öğret
 6. Provalar düzenle, çekimler yaptır ve eksiklikleri gör
 7. Kıyafetleri dizayn et ve diktir
 8. Sahne ayarla ve sahne provası organize et
 9. Sahne provasında ışık düzenlemesi yap, teknik kadro koordinasyonu yap
 10. İstikamet ve zamanlama duyurularını gerçekleştir
 11. Sahne arkası organizasyonunu gerçekleştir
 12. Sahne arkası haberleşme koordinasyonunu planla
 13. Ve Perde.....

 

Pek çok okul için bunu iki senede bir defa dahi gerçekleştirmek zordur, ama bazı okullar bu zahmete her sene girer, çünkü onlar balenin gerçek bir görsel sanat olduğunu ve sınıflarda sınavlarla değil sahnelerde yapıldığını bilir.

 

Resital hazırlamak kaynak işidir. Bu kaynak asıl olarak eğitim kadrosunun kendisidir. Geri kalan tüm unsurlar ikinci plandadır. Bu kaynağı olduğu halde yapmamak okul açısından son derece kötü bir göstergedir.

 

Peki bu okullar, resitalleri yük olarak görenler, ne yapmaktadırlar? Elbette en iyi yaptıkları şeyi: ticareti. Resital yerine bir şirketin bale sertifikaları için öğrencilerini ücretli sınavlara teşvik etmek tam onların işidir. Bu sertifikanın aslında hiçbirşey için ne ön şart ne de yeterli olmadığından asla bahsetmezler. Varsayımları zaten bu öğrencilerin zaman içinde baleden kopacağı ve asıl yetkinlik sertifikasını hiçbir zaman alamayacaklarıdır. Yetkinlik sertifikası için bu ara sertifikaların alınmasının gerekmediğini de söylemezler. Her isteyenin yetkinlik sınavına direk olarak girebileceğini hele hiç belirtmezler. Sonuç olarak hiç zahmetsiz para kazanmanın kolay yoludur bu. Kar ettikten sonra eğitim de şöyle dursun.

 

Eğitimi öğrenciler için yapmak gerekir, sadece ticari kaygılar sanata ihanettir. Kazancını öğrencilerine daha iyi bir eğitim vermek için yönlendirmeyen her kurum onlara aslında zarar vermektedir.

Öğrencilerimiz için her türlü fedakarlığa değer. Her şey onların daha iyi bir eğitim alması ve hedeflerine ulaşarak mutlu olması için planlanmalıdır.

 

Bale Okulu Kurucumuz:

Ş. Ebru Sayın, BA, RAD PDTD

 

Bale kursu kurucumuz Rus Devlet Konservatuarı mezunudur. Bu okulu 95 bitirme notu ile ve birincilikle tamamlamıştır. Mimar Sinan Üniversitesi Bale Lisans Bölümü'ne 2. sınıftan kabul edilip, normalde 4 yıllık olan bu programı 3 yılda bitiren tek balerindir. 19 yaşında Türkiye adına katıldığı Uluslararası Sanlam Dance Competition'da Dünya 5. liği almıştır.

 

2008 yılı içinde Royal Academy of Dance'in her sene tüm Dünya'dan davet ettiği en seçkin 15 profesyonel dansçı arasına girmiş ve odisyonlar sonucunda Türkiye'den Professional Dancers Teaching Diploma programına kabul edilen "tek" bale öğretmeni olmuştur. PDTD diplomasını 2008 birincisi ve "Distinction" derecesi ile almıştır. Son 60 yılda bu dereceyi Distinction'la alan tüm Dünya'dan 20 öğretmen arasına girmiştir.

 

AKM'de profesyonel bale sanatçılığı yaptığı dönemde 1996'da Ray Barra (Berlin Opera Bale Sanat Yönetmeni), 1997 ve 1998'de Derek Dean (İngiliz Ulusal Balesi Sanat Yönetmeni), 1999'da Yuri Vamos (Alman Oper am Rhein Sanat Yönetmeni), 2000 ve 2001 yıllarında Yuri Grigorovich (Bolshoi Balesi Sanat Yönetmeni - "Yaşayan en büyük koreograf") ile çalışmıştır. 1999'da Paris Opera Bale'si sanatçıları ile aynı sahneyi paylaşmıştır.

 

Vaganova (Rus Bale Sistemi), RAD ve Checcetti sistemlerine profesyonel düzeyde hakimdir. İngilizce, Rusça ve Türkçe'yi akıcı şekilde konuşmaktadır. Piyano çalmaktadır. İki çocuk annesidir. Genç yaşlarda başladığı klasik bale öğretmenliğini 19 yıldır kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Bale Eğitimi Piyano Dersi

 

Bale Okulu Mezunlarımızın "Tamamı" Üniversite Seviyesinde Konservatuarlara Kabul Edildi - Bu Başarının Ardındaki Kadro:

 • Prof. Alev Meral Tokgöz - (Türkiye'de Sadece 2 Bale Profesörü Vardır)
 • Ş. Ebru Sayın, BA - (Türkiye'nin "Tek" RAD PDTD Diploması)
 • Konservatuar Mezunu 7 Uzman Bale ve Modern Dans Öğretmeni
 • Rus Devlet Konservatuarları'ndan Mezun 2 Bale Öğretmeni
 • Konservatuar Mezunu 5 Uzman Piyano / Keman Öğretmeni

"Uzmanlık" MEB tarafından sadece dalında üniversite diploması almış öğretmenlere verilen resmi bir sıfattır. Üniversite diplomasını başka

bir dalda almış kişiler ancak "usta öğretici" olabilirler.

 

Bale kursumuz sadece "uzman" ve profesyonel olarak

performans sergilemiş öğretmenler ile çalışmaktadır.

 

Bale ve Müzik Eğitim Kadromuzun Detayları İçin Klikleyiniz

 

Bale Kursumuzun 2010 Resitali 1. Perde Finali

Bale Kursu Resitali - 2010 - Perde 1 Final

 

Royal Academy of Dance - RAD İstanbul

 

 

Bale Okulumuzun 2010 Resitali 2. Perde Finali

Ebru Bale Kursu Resitali 2010 - Perde 2 Final

 

Piyano Eğitimi, Keman Kursu, Çocuk Korosu

 

 

Anaokulu, yuva, okul öncesi öğretim kurumları,

ilkokullar, özel etkinlik okullarında sanat eğitimi;

 

"Ağaç Yaşken Doğrulur"

Bale eğitimi, piyano dersleri ve genelde sanat eğitimi ancak doğru yönde atılmış adımlar ile hedefine ulaşabilir. Yanlış başlangıçlar daha sonra en zor düzelecek hatalara kapı açar. Yanlış başlayacağınıza hiç başlamamak her zaman daha iyidir. En doğru başlangıçlar bu konuda "uzman" olanlar ile mümkündür. Uzmanlık lafla değil tecrübe ve resmi belge ile ortaya konulur, yazılı kanıtları vardır. Bale kursunda ve piyano dersinde en önemli bileşen öğretmen kadrosudur. Bu kadronun ehil olduğunu mutlaka kontrol ediniz. Diplomalarını mutlaka görünüz. Yabancı diplomaların MEB onaylı denkliklerini mutlaka isteyiniz. Aksi takdirde gözümüzün bebeği evlatlarımızı yanlış insanların eline teslim etmiş oluruz.

Yakın olduğumuz bölgeler: Avrupa Yakası: Tarabya, Sarıyer, Beşiktaş, Levent, Etiler, İstinye, Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Anadolu Yakası: Ataşehir, Kadıköy, Çekmeköy, Bostancı, Maltepe, Kartal, Sahrayı Cedid, Bağdat Caddesi.

 

 

(LCM, Music Department of)

 

 

 

Yetkili Eğitim Merkezi

+

"Yetkili Sınav Merkezi"

+

Resmi MEB Konservatuar Denkliği

+

Öğrencilerimizin LCM Sınav Başarısı

(Tüm Zamanlar)

 

 1. Sınav Geçme Başarısı: %100
 2. Merit + Distinction Oranı: %100
 3. Distinction Oranı: %77
 4. Ortalama Başarı Puanı: 88

(Bu başarı oranı Türkiye'de İlktir)

 

 

London College of Music Sınavları

 

 

 

Piyano, Keman Dersi Almadan

Sormanız Gereken 7 Altın Soru

 

 

London College of Music İstanbul

LCM - Tam Yetkili Sınav Merkezi

 

+

 

Konservatuar Denkliği MEB Onaylı,

Uluslararası Geçerli Diploma

 

 

 

 

Çocuk Korosu Hakkında

Detaylı Bilgi İçin - Klikleyiniz

 

 

 

 

 

 

Tamamı konservatuar mezunu

piyano ve keman öğretmenlerimiz ile

yüksek standartlarda akademik bir

eğitimin yanında,

uluslararası kabul görmüş,

 

London College of Music

(music.tvu.ac.uk)

 

sınavlarına yönelik programları

takip etme imkanı da sunulmaktadır.

 

Piyano Kursu ve Özel Piyano Eğitimi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Keman Dersleri ve Özel Keman Kursları